Toplu Taşımada Turnikeler Kalkıyor Akıllı Telefonlar Bilet oluyor

Elektronik Biletleme Sistemi (ETS) Projesi, metrobüs, metro, vapur, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarının kullanımı için akıllı telefonlar ile geçiş sistemi geliştirerek zaman zaman yığılmalara ve yavaşlamaya sebep olan turnike sistemlerini kaldırıyor.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Avrupa’nın tamamında uygulanması planlanan ETS, Yıldız Teknopark Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

ETS Projesi

Proje, AB EUREKA ulusal Ar-Ge fonu altındaki ITEA3 kümesine katılarak 4 milyon avro Ar-Ge desteği ve TÜBİTAK ile ITEA’nın onayını aldı. 2015 yılında başlanan ETS, Elektronet A.Ş.’nin konsorsiyum liderliğinde Türkiye, Portekiz, Romanya,İspanya ve Güney Kore’den olmak üzere 8 ayrı firma tarafından geliştiriliyor.

2015’te başlanan ve 2018 yılı sonunda bitecek projenin geçiş kontrol, yüz tanıma sistemi, elektronik ücret tahsilat sistemi ve büyük veri(big data) yönetimi gibi ana unsurlarının tamamlandığı söyleniyor.

Kamunun toplu taşıma alanındaki maliyetlerini azaltma hedefleri bulunan projenin pilot uygulamasının İstanbul’da yapılacağı belirtiliyor. Avrupa’da başlangıç olarak İsveç, Romanya ve Fransa’da hayata geçirilmesi planlanıyor. Avrupa Birliği toplu taşıma standartları desteği alacak  projenin 2025 yılı sonuna kadar merkez Avrupa’nın bütününde uygulanabileceği tahmin ediliyor.

ETS Projesi ile gelen çözümler, ulaşım kartlarındaki “bakiyem bitti” endişesine ve “fazla bakiyesi olan var mı?” arayışına da son veriyor. Yolcular ETS uygulamasını akıllı telefonlarında ulaşım kartı olarak kullanabiliyor, bakiyeleri tükendiğinde yine akıllı telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabiliyor.

ETS Projesi ile yolcular, geçiş sırasında ulaşım kartlarını ya da cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Yolcular geçiş alanından geçerken ETS sistemi tarafından otomatik olarak algılanıyor. Böylelikle turnikeler önündeki birikmenin de önüne geçilmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Basın İlan Kurumu

Yorum Yazın !