Hayalindeki Sokağı Tasarla-Streetmix

streetmix-Kentsel tasarım-sokak tasarımı- şehir ve bölge planlama-şbp-şehir planlama-kentsel planlama-sokak kesiti-kesit almaStreetmix; Yaşamak istediğiniz kente ait sokak veya cadde kesitini kendi düşüncelerinizle tasarlayabileceğiniz interaktif bir internet sitesi.

Siteye girdiğinizde web oyunu şeklinde tasarlanan bir cadde/sokak kesiti sizi karşılıyor. Kullanımı basit olup istediğimiz şekilde binaların kat sayılarını ve konumunu, sokak ve caddelerin genişliğini, kaldırımların genişliğini, ağaçların sayı ve konumunu, yol şeritlerinin yönünü, ulaşım araçlarının yoğunluğunu, araba sayılarını, otopark genişliğini, yaya yoğunluğu ve birçok araçları istediğiniz ölçüde ve konumda ekleyip çıkartabilmeniz mümkün.

Oluşturmuş olduğunuz yeni kent cadde veya sokağına istediğiniz ismi verip sosyal medya hesaplarında paylaşıyor olabilmeniz ayrı bir heyecan katıyor.

Streetmix Web Sitesi Görünümü

streetmix-Kentsel tasarım-sokak tasarımı- şehir ve bölge planlama-şbp-şehir planlama-kentsel planlama-sokak kesiti-kesit alma

Streetmix 2013 yılında ABD’nin San Francisco kenti Bayındırlık Müdürlüğünde gerçekleştirilen İkinci Cadde Geliştirme Toplantısında ortaya konuluyor. Toplantıya katılan semt sakinleri caddenin yeniden düzenlenmesi için fikirlerini kâğıt kalemle iletiyorlardı.

Kamu hizmetlerinin daha basit, etkin ve verimli sunulması amaçlayan Code for America isimli sivil toplum kuruşunun dikkatini çekmiş ve gönüllü bir ekibin çalışmaları sonucunda Streetmix uygulaması oluşturulmuş.

Bu uygulama sayesinde katılımcılar kendi tasarımlarını yapabiliyor, fikirlerini daha basit bir şekilde aktarabiliyor Şehir Plancıları da kent sakinlerinin fikirlerini daha kolay anlayıp revizyonlarını yapabiliyor. Ayrıca Iowa Eyaleti’nde otoyolun genişletilmesini protesto eden kent sakinleri ve bisiklet yollarının sayısının artırılması için mücadele eden Bike Cleveland platformu tarafından kullanılmış.

Londra’da Mitcham Lane’in yeniden düzenlenmesi için halka yönelik yapılan ankette de Streetmix’ten yararlanılmış. Oklahoma Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, kent sakinlerinin davet edildiği halka açık toplantılarda da Streetmix’i kullanıyor.

Editörün gözünden bir cadde kesiti 🙂

streetmix-Kentsel tasarım-sokak tasarımı- şehir ve bölge planlama-şbp-şehir planlama-kentsel planlama-sokak kesiti-kesit alma

Siz de kendinize ait cadde veya sokak tasarlamak istiyorsanız tıklayın !

Yararlı Buldunuz Mu ?
Sending
User Review
4.96 (25 votes)

Yorum Yazın !