Proje Derslerine Nasıl Çalışmalı ?

proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

Bu makale ya da araştırmada bir blog yazarı bireysel başarıların arkasında yatan ana nedenin ne olduğunu anlamaya çalışmış..

ve araştırmasının sonunda şu sözleri sarfetmiş,

‘Çok çalışmanın her zaman başarıya giden doğru yol olmadığının farkına vardım. Bazen, daha az çalışmak; gerçekten daha iyi sonuçlar verebilir.’

Bir proje ile çok uğraşıyor olmamız maalesef o projede başarılı olacağımız anlamına gelmiyor. Keşke gelse… Saatlerce aynı projenin mükemmel olması için çalışsak ve sonucu güzel olsa.. ama o proje ile çok uğraşmak ve o proje için üretken olmak arasında gerçekten ciddi bir ayrım var.

Araştırmalar her ne kadar iş hayatı üzerinde durmuş olsa da buradan biz Şehir ve Bölge Planlama Öğrencileri olarak kendimize çıkaracağımız sonuç Proje, Stüdyo ya da Atölye dersleri için her zaman sabahlamanın çözüm olmadığıdır.

İşin püf noktası, süreci iyi idare edebilmemiz ve projenin içinde kaybolmamamızda. Tabi bazen yetişmeyecek ve sabahlamamız gerekecek. Ancak süreci ne kadar iyi idare edebilirsek sabahlama payını o kadar azaltabiliriz. Zaten bir yerden sonra uykusuzluk ve yorgunluk daha çok hata yapmamıza neden oluyor ve bu da projenin başarısız olmasına yol açıyor.

Her zaman hocalarımız kendinize zaman ayırın, öyle daha başarılı olursunuz derlerdi. Ancak biz öğrenciyken bu hoca ne diyor ? Zaten yetişmiyor, nasıl kendimize zamana ayıralım? derdik. Ama gerçek tam da hocalarımızın dediği gibiydi. Ya zaten onlar Hoca ! bizden daha tecrübeliler 😀 bir kere onları gerçekten dinlemiş olsak başarımız her zaman daha üst noktalarda olurdu.

Sabah sinemaya gidip akşam projenin başına oturarak birkaç saatte sakin ve mutlu bir kafayla projeyi halledebilirdik ama biz sinemayı teslim sonrasına erteledik ve birkaç saatlik işimize günlerimizi verdik ve sonuç…

Tabi bu noktada da başka bir problemimiz de vicdan. Sinemadayken projeyi yapmamanın vicdan azabıyla filmden zevk almayabiliriz ama bu araştırma sonuçlarını kendimize hatırlatarak rahatlayabiliriz. Bilim ne diyor ‘Başarının sırrı çok çalışmak değil, akıllı çalışmak’

ve unutmadan, bilim yalan söylemez !

Peki çok çalışmayıp, verimli bir şekilde daha az zamanda daha başarılı bir proje nasıl oluşturabiliriz ? Üretkenliğimizi arttırarak tabi ki… Peki proje dersleri için nasıl üretken olabilisiniz ?

Üretken olmak için yapmanız gereken 5 şey;

1. Fazla mesai yapmayı bırakın ve verimliliğinizi arttırın !

Proje dersleri nasıl çalışılır proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

2. Çok sık ‘evet’ demeyin !

proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

3. Her şeyi kendiniz yapmayı bırakın.

proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

4. Mükemmeliyetçi olmayı bırakın.

proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

5. Çalışmayı bırakın ve hiçbir şey yapmadığınız zamanlarınız olsun…

proje dersine nasıl çalışılır ?, mimarlık, şehir ve bölge planlama

Bu gün sizin için bir milat olsun ve daha çok hayatı yakalayan ve daha üretken Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri olun !

Yorum Yazın !