Kevin Lynch Kimdir ?

Kevin Lynch - Kevin Lynch kimdir - kevin lynch eserleri- kevin lynch kitap

Kevin Lynch

Bir kentte aklınızda kalan öğeler nelerdir ? Paris için Eiffel Kulesi, Venedik’teki San Marco Meydanı, San Francisco’nun eğimli yolları ya da İstanbul için Topkapı Sarayı veya Sinan’ın camileri. Kevin Lynch, her kentin kimliğinde, o kentin süreklilik kazanmış olan ayırt edici özelliklerin saklı olduğuna inanan Amerika’lı bir Şehir Plancısıdır.

Kevin Lynch, Kent İmgesi Bileşenleri ile ünlü bir şehircidir.

Kevin Andrew Lynch Öğrenim Hayatı

İrlanda asıllı olan Lynch 1918’de Şikago’nun kuzey kesimlerinde doğmuştur. 1935’te Francis Parker Yüksek Okulundan mezun olan Kevin Lynch özel olan Yale Üniversitesinde mimarlık eğitimi almaya başlamıştır. Üniversitedeyken eğitimin çok muhafazakar olduğunu  görmüş ve dönemin en ünlü mimarlarından olan Frank L. Wright’in öğrencisi olmayı istememiştir. Lynch sonrasında Wright’ın izinden gitmesine rağmen, bireysel ve topluma bakış felsefesini sürekli sorgulamıştır. Wright’ın yanında yaklaşık 2 yıl çalıştıktan sonra kısa bir mühendislik eğitimi alan ama tamamlamayan Lynch, 1939 yılında Şikago’lu Mimar Paul Schweikher’in yanında çalışmak için memleketine geri döner. 1941’de evlenen Lynch evliliğinden 3 hafta sonra 2.dünya savaşı nedeni ile orduya mühendis olarak atanır. Savaş bitiminde lisans eğitimini Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) tamamlamış ve resmi olarak 1947’de Şehir Plancısı olmuştur.

Kevin Lynch Akademisyenlik Zamanları

Eğitimini tamamladıktan sonra, tutkusu ve azmi sayesinde  kısa sürede MIT’de Kent Planlama dalında eğitim görevlisi (1948), profesör asistanı (1949), Doçent (1955) ve profesör (1963) unvanlarını kazanmıştır.

Üç yıl boyunca MIT’de çalışmasından sonra, Amerika ve dünya üzerinde çeşitli şehir projelerinde çalışmakta olan Stephen Carr’ın yanına geçer. Bu süre zarfında Boston Hükümet Meydanı (Boston’s Government Centre), Waterfront Parkı, Dallas’ta bir çok sanat enstitüsü; ayrıca Minneapolis, Los Angles ve San Francisco’da sayısız kentsel tasarım projesine imza atmışlardır.

1954’te Ford Vakfı’nın yardımıyla İtalya’da kentsel form üzerinde incelemeler yapmıştır ve kısa bir süre sonra geri dönmüştür. MIT’den meslektaşı olan Gyorg Kepes ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Rockefeller Vakfı’nın desteğiyle birlikte kent algısı ve kent biçimleri üzerindeki çalışması, endüstri alanında büyük bir etki ve şehir planlama alanında deneysel araştırmaları sayesinde, beş yıllık bir çalışma sonucunda çok büyük katkı sağlamıştır. Lynch’in çalışması (The Image of the City), üç Amerikan kentindeki yerel sakinlerin algı ve hareket kontrollerini anlamak üzerineydi (Boston, Jersey City, Los Angles). Araştırmanın sonucunda kentsel tasarımcılarda, üç Amerikan kenti sayesinde kent tasarımı için yeni bir bakış açısı oluşmaya başladı. Daha sonrasında UNESCO’nun yardımı ile birlikte gençlerin kentleri nasıl kullandıklarına dair; Salta, Melbourne, Toluca ve Karakow’da çalışmalar yapmıştır. (Growing Up in Cities)

Çalıştığı Konular

Kevin Lynch bireylerin kenti nasıl algıladığı ve nasıl hatırladığı üzerine, şehir planlamasında ufuklar açan bir katkısı vardır. Lynch; zamanın varlığına ve tarihi kent dizaynına, kentsel tasarımların çocuklar üzerindeki etkilerine, kentlerin ve bölgelerin fiziksel biçimlerinin insan algısında ki kavramsal temellerine ve algıları yönlendirmek için faydalı kentsel tasarımlar üzerine çalışmıştır.

Son Zamanları

1963 yılında profesör olan Kevin Lynch hayatına 5 kitap sığdırmıştır. 30 yıl boyunca MIT’de akademisyen olan Kevin Lynch 1978’de emekli olmuş ama çalışmalarını yine de sürdürmüştür. 1984’te ise evinde kalp krizi nedeni ile hayata gözlerini yummuştur.

Kevin Lynch Kitapları

  1. The Image of the City – 1960
  2. Site Planning – 1962
  3. The View from the Road – 1964
  4. What time is this Place? – 1972
  5. A Theory of Good City Form – 1981

KAYNAKÇA

*İnsan Belleğinin ve Kentin Belirgin Öğelerini Tanımlamak / Emine Köseoğlu, Deniz Erinsel Önder

* Kentsel Estetik ve Çankırı Örneği / Nazan Kuter

* Kent ve Kültür Üzerine / Ruşen Keleş

* Kent İmgesi / Kevin Lynch

Kevin Lynch’in Türkçeye çevirilen eseri Kent İmgesi Kitabı için tıklayınız.

Yararlı Buldunuz Mu ? Puanlayın 🙂
Sending
User Review
4.79 (34 votes)

No Responses

Yorum Yazın !