KALDIRIM NEREDE ?

kaldırım nerede uygulaması,sokak bizim derneği ,kaldırım haritası

Sorunlu kaldırımları fotoğraflarla mekansallaştıran ‘Kaldırım Nerede ?’ uygulaması Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile Sokak Bizim Derneği tarafından hazırlanmıştır.

‘Kaldırım Nerede ?’ Hakkında

Yaşadığımız kentler, otomobilin hakim ulaşım türü haline geldiği, insan ölçeğinin unutulduğu yaşam alanları haline gelmiş durumda. Özel araç kullanımını teşvik eden uygulamalar neticesinde oluşan devasa otoyollar ve köprüler arasında kaybolan yayaların kentte var olabileceği alanlar giderek azalmakta. Yürünebilir niteliğe sahip olmayan şehirlerimizde yaya ulaşımı için ayrılan kaldırımlar, güvenli ve kaliteli bir yürüyüş alanı sunmaktan çok uzakta. Bu durum ise biz yayaların en temel ortak sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırımı işgal etmesi, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, standartlara uymaması gibi pek çok sorunun ne kadar farkındayız ? Peki son derece kanıksadığımız bu gündelik hayatımızdaki sorunla ilgili bir şeyler yapabilir miyiz?

Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla 2013’te başlattığı ‘Kaldırım Nerede?’ kampanyası ile ülke geneline hakim kaldırım temelli hak ihlallerine karşı, yaya odaklı şehir talebini dile getirmişti. Kentliler kaldırımda yürürken karşılaştıkları sorunları, üzerinde kaldırım standartlarına ilişkin bir cetvel bulunan ‘kaldırımölçer’ bandı ile işaretlemiş daha sonra fotoğrafını çekerek #kaldırımnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşmışlardı.

‘Kaldırım Nerede ?’ Geri Dönüyor !

Şimdi bu ortak sorunlarımıza daha fazla dikkat çekebilmek ve bu sorunları görünür kılabilmek için yeni versiyonuyla ‘Kaldırım Nerede?’ Geri Dönüyor!

‘Kaldırım Nerede?’ Nasıl Çalışır ?

kaldırım nerede uygulaması,sokak bizim derneği ,kaldırım haritası, nasıl çalışır

Kampanyanın yeni versiyonunda, paylaşılan sorunların toplu halde gösterilmesini, haritalanmasını ve kategorize edilebilmesini sağlayan bir arayüz geliştirildi. Kentliler, kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların yine fotoğrafını çekecek, bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak #kaldırımnerede etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacaklar. Bu kez paylaşımlar hazırlanan yazılım sayesinde kaldirimnerede.org sitesindeki online haritaya işlenecek.

Daha önceki kampanyada da tespit edilen temel sorunlar beş kategoride sınıflandırılacak;

 1. Dar, yüksek veya bozuk durumdaki standart dışı kaldırımlar.
 2. Motorlu araçların yasadışı park etmesi ile oluşan araç işgali.
 3. Dükkanların kaldırıma taşması gibi geçici işgaller.
 4. Trafo, telefon, çöp kutusu gibi kalıcı işgaller .
 5. Kaldırımın hiç olmaması gibi temel sorunlar.

Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.

‘Kaldırım Nerede ?’ uygulaması; paylaşımları haritaya pinleyerek sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı, farkındalık oluşturmayı, yerel aktörlere bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapmayı amaçlıyor ve tüm kentlileri bu interaktif sürece davet ediyor !

3 Yorum

 1. Avatar
  Eyüp 17 Ocak 2018
 2. Avatar
  Gül 18 Ocak 2018
  • ŞBP TÜRKİYE
   ŞBP TÜRKİYE 18 Ocak 2018

Yorum Yazın !