şbp türkiye, şbp türkiye nedir, şbp, kent, kentsel tasarım, şehir ve bölge planlama, şehircilik, kentsel, urban planning

ŞBP’nin açılımı Şehir ve Bölge Planlamadır. ‘ŞBP Türkiye’ isminin sebebi ise doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye’de Şehircilik ile ilgili tüm kuruluşları ortak bir çatı altında birleştirici unsur olmasıdır.

Facebook grubu olarak başladı

ŞBP Türkiye, 2 Aralık 2014 tarihinde Facebook grubu olarak kuruldu.  İlk kurulduğunda Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin birbirileriyle; ödev, tartışma, etkinlik, yarışma ve güncel sektörel bilgileri paylaşma amacı taşımaktaydı.

Instagram paylaşımlarına başladı

4 Eylül 2016 tarihinde Şehircilik ile ilgili görsel paylaşımına başlayan ŞBP Türkiye, başta şehircilik öğrencileri olmak üzere çeşitli Akademisyen ve Şehir Plancılarından oldukça olumlu tepkiler aldı.

Şehircilik Portalı Kuruldu

Instagram’da yayımlanan paylaşımlar çok sayıda geri dönüş almış ve talebi karşılayamamıştır. Sürekli artan bu talebi ancak katılımcı ve inovatif bir portal ile karşılamanın mümkün olabileceği düşünülerek, 3 Aralık 2016 Tarihinde Türkiye’nin Şehircilik Portalı olarak hizmete başlamıştır.

ŞBP Türkiye’nin Amacı

Şehircilik aktörlerinin birbirinden bağımsız kararlar almasıyla oluşan kaosun önüne geçmek ve uzmanlar ışığında yaşanabilir çevreler oluşturmasına zemin hazırlamaktır.

şbp türkiye, şbp türkiye nedir, şbp, kent, kentsel tasarım, şehir ve bölge planlama, şehircilik, kentsel, urban planning