Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması 2017

Esri Türkiye-Esri Genç Bilginler Programı-Esri Türkiye Genç Bilginler 2017 Yarışma

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması 2017 – Esri Genç Bilginler Programı’nın (Esri Young Scholars Program) Türkiye ayağını, CBS alanında önderlik eden firmalardan biri olan Esri Türkiye yürütmektedir. Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışmasına son katılım tarihi 31 Mart 2017 olarak bildirilmiştir.

 Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması Amacı

2013 yılında ülkemizde hayata geçirilen Esri Genç Bilginler Proje Yarışması’nda hedeflenen amaç, Türkiye’den Esri teknolojisi kullanarak proje yapan bir öğrencinin, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego şehrinde düzenlenecek olan Esri Kullanıcı Konferansı ve Esri Eğitim Kullanıcı Konferansı’na (Esri User Conference and Esri Education User Conference) seyahat ve konaklama masrafları da dahil olmak üzere ücretsiz olarak katılabilmesidir.

Ödüller

 • Yarışmada ilk 3 sırayı alan başvuru sahipleri, Esri Türkiye tarafından verilecek olan Giriş ve İleri seviye eğitimlerine katılmaya hak kazanacaktır. Bu haklarını, 2017 yılı sonuna kadar kullanmaları gerekmektedir. Katılacakları eğitim tarihi ve programını Esri Türkiye’ye 2 ay önceden bildirmek zorundadırlar. Hangi tarihte eğitime katılım sağlanacağına, eğitim programının yoğunluğuna göre, Esri Türkiye tarafından onay verilmektedir. Operasyonel zorunluluk nedeniyle, önceden bildirmek kaydıyla, Esri Türkiye tarafından bu tarihlerde değişiklik yapılabilir.
 • Esri Kullanıcı konferansına gitme hakkı, yarışmada ilk sırayı alan proje sahibine aittir. Proje sahibi, seyahatle ilgili prosedürleri (vize, vb.) tamamlayamadığı durumda, hakkını kaybetmiş olur.

Yarışmaya Katılım Koşulları

 • Yarışmaya lise, meslek yüksekokulu, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrenimine devam eden öğrenciler ya da mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunlar katılım sağlayabilir.
 • Yarışmaya katılan öğrencinin öğrenimini devam ettirdiği kurumda lisanslı* ArcGIS yazılımı kullanılıyor olmalıdır.
 • Adaylar projelerini Esri Teknolojisi ürünlerini kullanarak hazırlamalıdır. Kullanılan Esri ürünleri ile ilgili bir sınırlama olmayıp, masaüstü, web, mobil, vb. tüm ürünlerle yarışmaya katılım sağlanabilir.
 • Yarışmaya daha önce yapılmış çalışmalar (tez, makale vb.) ve projeler kullanılarak da katılım sağlanabilir. Çalışmaların 2015 yılı ve sonrasında yapılmış olması önerilmektedir.
 • Önceki yıllarda yarışmaya başvurmuş adaylar tekrar yarışmaya katılabilir, ancak aynı projeyi kullanamazlar.
 • Esri Türkiye ve İş Ortakları çalışanları ve yakınları bu yarışmaya katılamazlar.
 • Katılım ücreti yoktur.
 • İlk 10’a kalan projeler, Esri Türkiye Ankara ofisinde değerlendirme jürisine sunum yapacaktır. Şehir dışından gelen katılımcıların ulaşım, konaklama ve benzeri masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır.

* Deneme sürümü ile yapılan projeler dahildir.

Yarışmaya Katılım Şekli

 • Projenin veritabanı (mdb/gdb, Oracle vb.)  ya da .shp biçimindeki verileri ile proje için hazırlanan .mxd dosyası, ArcGIS Online, Story Map arayüzleri kullanıldıysa ilgili linkler ve benzeri projeye ilişkin tanımlayıcı ve tamamlayıcı bilgiler, proje dosyasına eklenmelidir. Proje dosyaları, elektronik ortamda (bulut üzerinde yer alan paylaşımlı alanlar da dahil) teslim edilebilir. Esri Türkiye tarafından gönderilen ve başvurunun alındığına dair onayı içeren elektronik posta sonrasında yapılacak değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
 • Yapılan projenin sonuç ürünü olarak en az 600 dpi çözünürlüğünde .pdf ya da .png biçimindeki harita sayısal ve çıktı olarak sunulabilir.
 • Proje özeti, yöntemi ve analiz süreçlerini anlatan bir poster hazırlanmalıdır. Katılımcılar bu postere Esri Türkiye tarafından temin edilen logoyu ve kurumlarına ait logoyu ilave etmelidirler.
 • Katılımcılar, gönderdikleri poster, resim, ekran görüntüsü, fotoğraf ve benzeri içeriklerin, Esri Türkiye tarafından düzenlenecek etkinliklerde kullanılabileceğini peşinen kabul etmiş olurlar.

Yarışmaya Başvurmak için

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışma Başvuru Formu‘nun doldurulup, yukarıda belirtilen proje çıktıları ve ekleri ile birlikte, gencbilginler@esriturkey.com.tr adresine elektronik posta yoluyla göndermesi gerekmektedir.

Projelerin Değerlendirilmesi

Projeler, Esri Türkiye tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından değerlendirilecektir. Proje değerlendirmelerinde, aşağıdaki temel noktalara dikkat edilecektir:

 1. Esri ürünlerinin güncel sürümlerinin kullanılmış olması,
 2. Güncel teknolojiler ya da uygulama alanlarının dikkate alınmış olması ve
 3. Kartografik tekniklerin kullanımı, özgünlük, yaratıcılık, bilimsellik, sanatsallık gibi çalışmayı öne çıkarıcı özelliklere sahip olması.

Genç Bilginler Yarışması Takvimi

 1. Yarışmaya başvurular 31 Mart 2017 tarihinde sona erecektir.
 2. Jüri tarafından değerlendirme yapılmasına karar verilen proje sahipleriyle, 4 Nisan 2017 tarihine kadar iletişime geçilecektir.
 3. Proje sunumları, 8 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da yapılacaktır.
 4. İlk üçe giren başvurular, 14 Nisan 2017 tarihinde, Esri Türkiye web sitesi ve diğer sosyal medya hesaplarında ilan edilecektir.
 5. Proje ile ilgili sorularınızı gencbilginler@esriturkey.com.tr adresine elektronik posta yoluyla 24 Mart 2017 tarihine kadar sorabilirsiniz.
 6. Projenin kabulü ile ilgili son kararı Esri Inc. verecektir. Esri Inc.’den gelecek cevaba göre vize ve diğer formalitelerle ilgili olarak, kazanan katılımcı ile iletişime geçilecektir.

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması 2017 web adresi için tıklayınız.

Coğrafi Bilgi Sistemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yorum Yazın !