Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı – Jane Jacobs

Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı, jane jacobs, şehircilik kitapları, şbp kitap

Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı – Jane Jacobs

Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı kitabı, kentsel çalışmalar üzerindeki etkisi bilinen Amerikalı gazeteci, yazar ve aktivist olan Jane Jacobs‘ın 1961 yılında kaleme aldığı ‘The Death and Life of Great American Cities’ isimli kitabın çevirisidir. Metis Kitap tarafından yayımlanan eseri Bülent Doğan çevirmiştir.

Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı Kitap Tanıtımı

İyi ve güzel tasarlanmış bir parkın veya sokağın kentlilere nasıl bir faydası vardır ? Kent sokağında araba sürme ile yürüyebilme isteği bağdaşabilir mi? Kentlerdeki çeşitliliğin sürdürülebilmesinin koşul ve şartları nelerdir ? Yenilenmeyi gerektiren çöküşlere yol açan kuvvetler hangileridir? Sağlıklı bir kent yaşamı için nasıl ve ne şekilde planlama politikaları geliştirilebilir ?

Yüzyılın en devrimsel değişikliklerinin, dünyayı incelemek için kullandığımız akılsal metodlarda gerçekleştiğini dile getiren Jane Jacobs, şehir planlama alanında da benzer bir paradigma değişikliliğinin gerekliliğine işaret ediyor.

Jane Jacobs, kentleri basit ve sade problemlerden ziyade örgütlü komplike sorunlar olarak değerlendirerek, süreçler üzerine düşünerek, tüme varım ilkesi ile akıl yürüterek, ortalama niceliklerin nasıl işlediğini anlamak amacıyla ortalama dışı niceliklere bakarak yaşadığımız kentlerin gerçekten nasıl işlediğini anlayabileceğimizi ve böylece bu işleyişi daha iyi hale getirebilecek politikalar geliştirebileceğimizi söylemektedir.

Amerika şehirciliğindeki tarihsel gelişmenin sorunsuz ve kusursuz olduğu varsayılmasıyla, eleştirmeden aynı yolu tutanlar için çok değerli derslerle dolu olan bu kitap, açık ve berrak sosyal tercihleri sayesinde bugün de anlamını koruyan bir klasik olma özelliğini taşımaktadır.

Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı kitabı hakkındaki değerlendirme, yorum, görüş ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Okumuş olduğunuz kitapların tanıtımı için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz

Keyifli Okumalar 🙂

Yararlı Buldunuz Mu ? Puanlayın 🙂
Sending
User Review
4.57 (7 votes)

Yorum Yazın !