Bir Şehri Yok Etmek – Emine Uşaklıgil

bir şehri yok etmek-emine uşaklıgil,şbp kitap

BİR ŞEHRİ YOK ETMEK; İstanbul’da Kazanmak ya da Kaybetmek Kitabı Emine Uşaklıgil tarafından kaleme alınmış eleştirel bir eserdir.

İstanbul’a ve şehirlerine sahip çıkanlara”

bir şehri yok etmek-kitabı-emine uşaklıgil kitapları

Emine Uşaklıgil’in tarihsel perspektifle anlattığı ‘Bir Şehri Yok Etmek’; Ülke ekonomisinin büyük bir bölümünü kaplayan inşaat sektörünün, bir kente nasıl zarar verdiğini anlatmak için başkarakter olarak seçilen İstanbul’un yıllar içerisindeki devinimini gözler önüne sermektedir. İstanbul’un günümüzdeki haline nasıl geldiğini, çıkartılan yasaların amaçlarını ve sonuçlarını gözler önüne seren, yıllardır bitmeyen ‘Kentsel Dönüşüm’ ile yaşanan güncel olayların iyi bir şekilde kaleme alındığı bir inceleme yazısıdır.

bir şehri yok etmek-emine uşaklıgil,şbp kitap

Literatüre farklı tanımlamalarla giren soylulaştırma kavramının sosyal ayağının eksik kalışını anlamamıza yardımcı olan Bir Şehri Yok Etmek; kentlilerin sahip olamadığı kent hakkını, Sulukule’den Tarlabaşı’na ortaya çıkan rantları, park ve meydanı olmayan yeni bir İstanbul’u, kentteki su havzalarını ve tahrip olan ormanları irdeleyerek kentsel politikalara kadar bir çok konuya değiniyor.

bir şehri yok etmek-kitabı-emine uşaklıgil kitabı

Adından da anlaşılacağı üzere Bir Şehri Yok Etmek; kentsel müdahalelerin eleştirel bir dille ele alındığı inceleme yazılarından oluşmaktadır. Bir kentin rant bağlamında nasıl bir dönüşüm geçirdiğini gözler önüne seren bu kitap özellikle soylulaştırma, kent hakkı gibi konularla ilgilenen kişilerin okuması gereken kitaplar arasında yer alabilir.

Kitaptan bir alıntı; “Toplumsal sorunlara duyarsız kentsel dönüşüm projeleri başarısızlığa mahkum olacaktır.”

Yorum Yazın !