Akıllı Şehir Yol Haritası Bursa’da Açıklandı

Akıllı Şehir Yol Haritası Bursa’da Açıklandı

Akıllı Şehir, Türkiye’ye Yılda 30 Milyar TL Kazandıracak

akıllı şehir yol haritası

 

Vodafone, Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hazırlanan, Türkiye’nin en kapsamlı “Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu”, akıllı şehirleşmede öncü kentlerden Bursa’da açıklandı. 23 büyükşehir belediyesinin katılımıyla hazırlanan Akıllı Şehirler raporunda, akıllı şehir programlarının ülke ölçeğinde tasarlanması ve bütünsel bir biçimde uygulanması halinde akıllı şehirlerin Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na yılda yaklaşık 30 milyar TL’lik katkıda bulunması öngörülüyor. Rapora göre, vatandaşların belediyelerden en büyük çözüm beklentisi ise %78,9 ile ulaşım olurken, onu %73,7 ile trafik ve %52,6 ile otopark sorunu izliyor.

Raporla birlikte Akıllı Şehirler www.sehirsizin.com adresi üzerinden bir online platform da sunulacak. Platform sayesinde vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri daha sistemli bir şekilde takip edilecek. Vatandaşlar, yaşadığı şehirle ilgili söz sahibi olabilecek, site üzerinden fikir ve önerilerini paylaşarak dönüşüme destek verebilecek.

akıllı şehir yol haritası

“BELEDİYELERİN DİJİTALLEŞME ENDEKSİ ORTALAMASI YÜZDE 55”

Dünyanın dört bir yanında belediyelerin akıllı şehir çözümlerine yöneldiğine ve akıllı şehirlerin ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel unsurlarından birini oluşturduğuna dikkat çeken Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Vodafone Türkiye olarak, sadece şirketlerin değil, vatandaşlarımıza doğrudan hizmet ulaştıran, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının da dijitalleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek üzere hayata geçirdiğimiz Yarına Hazırım Platformu ve Vodafone Dijitalleşme Endeksi’ni kamu kurumları ve belediyeler için de uyarladık. Yarına Hazır Şehirler için geliştirdiğimiz Dijitalleşme Endeksi ile belediyelere yol göstermeyi ve onları yarına hazır şehirler haline getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında 26 büyükşehir belediyesiyle hayata geçirdiğimiz ‘Akıllı Şehir Endeksi’ ile büyükşehir belediyesi ortalama skorunu yüzde 55 olarak tespit ettik. Bu sonuç, yüzde 53 olan Türkiye İşletmeler Skoru’nun 2 puan üzerinde olsa da, bunun yeterli olmadığını ve 2023 Türkiye’si için belirlenen hedeflere ulaşmak için dijitalleşmede daha gidilecek yolumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE ŞEHİRLER YARIŞIYOR”

Türkiye’de artık şehirlerin yarıştığına dikkat çeken Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “İnsanlar artık kentlerde yaşıyor. Şehirler ise ancak vatandaşlarının yaşamlarını kolaylaştıran uygulamalarla daha yaşanabilir olacaktır. Bursa, altyapısıyla teknolojide de öncü olarak ‘Akıllı Şehir Yol Haritası’na yön verecek. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi hedefiyle daha önce başlattığımız, sevgi çipi, akıllı bas konuş, hafriyat takibi, araç takip sistemleri, e-belediyecilik ve elektronik imza gibi akıllı belediyecilik uygulamalarını da kapsayan ‘Akıllı Şehirler Yol Haritası’nın şehirlerin güçlenmesi adına da önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Akıllı olmalıyız ki şehirlerin de akıllı olması sağlansın. Bu teknolojiyi her alanda kullanabilmek önemli. Bizim bu konudaki performansımız şehrin kalkınmasına da katkı sağlıyor” diye konuştu.

Yorum Yazın !