3 Boyutlu Yaya Geçitleri

3 boyutlu yaya geçitleri aydın dünya örnekleri

3 boyutlu yaya geçidi projeleri sosyal medya kullanımının da artmasıyla günümüzde popüler paylaşımlar arasında kendini göstermekte ve çeşitli estetik biçimlerle karşımıza çıkmaktadır.

3 boyutlu yaya geçitleri ilk olarak ,her ne kadar sanatçılar tarafından sadece estetik kaygılar güdülerek ortaya çıksa da, günümüzde yaya geçidinde araçların hız kontrolü için kasis, sinyalizasyon vb. çözümler kullanmak yerine, daha estetik olan ve çarpıcı etki sağlayan optik yanılsama ile sürücülerin hızlarını yavaşlatmalarını, sonrasında durmalarını sağlamak amacıyla planlanmaktadır.

Dünya’da ve Türkiye’de 3 Boyutlu Yaya Geçitleri

İzlanda3 boyutlu yol

İzlanda Ísafjörður bölgesindeki bir balıkçı kasabasında trafikte yaya güvenliği amacıyla 3 boyutlu yaya geçidi uygulaması yapıldı.

Malezya

3 boyutlu yol malezya dünya örnekleri

Hindistan

3 boyutlu yaya geçidi hindistan dünya

Ahmedabad’daki iki sanatçı  Saumya Pandya Thakkar ve Shakuntala Pandya’nın birlikte ortaya çıkardığı 3 boyutlu yaya geçitleri belediye tarafından şehrin yollarına uygulandı.

Çin

3-boyutlu-yaya-gecidi-çin-dünya örnekleri

Kırgızistan

3-boyutlu-yaya-gecidi-kırgızistan-dünya-örnekleri

ABD

abbey-road-ingiltere

Yeni Zelanda

3-boyutlu-yaya-gecidi-yenizelanda-dünya-örnekleri

Türkiye – Aydın 🙂

3 boyutlu yaya geçidi yol aydın efelerAydın Büyükşehir Belediyesi, 3 boyutlu yaya geçidi uygulamasıyla yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Proje, sürücülerin yayalara gereken duyarlılığı göstermesini sağlayarak, sürücülerin yayalara karşı bir farkındalık oluşturmasını öngörüyor.

3 boyutlu yaya geçidi aydın efeler 3 boyutlu yol örnekleri

Türkiye’de ilk defa Aydın’da uygulanan 3 boyutlu yaya geçidi projesinin bu uygulamada başarılı sonuçlar doğurması halinde, il genelinde yaygınlaştırılacağı söyleniyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesini tebrik ediyor, projenin çok sayıda örneklerini görmeyi umuyoruz ! 🙂

Yorum Yazın !